Brazílie - královna kávového trhu

Plody kávovníku
Plody kávovníku – v Brazílii se jich ročně vypěstuje 2.3 milionu tun

Brazilská káva

Největší země Jižní Ameriky Brazílie je největším producentem kávy na světě. Podnebí okouzlující země skýtá výborné podmínky pro pěstování oblíbené plodiny. Díky poloze na rozhraní třech klimatických pásů - rovníkového, subtropického a tropického, získává brazilská káva svou typickou rozmanitost.

Co je to káva?

Oblíbený životabudič káva se získává mletím z pražených semen kávovníku. Tento nápoj charakterizuje silná vůně a tmavá barva. Povzbuzující účinky získává káva především díky obsahu alkaloid kofeinu, který podporuje srdeční činnost.

Nejkvalitnější brazilská káva se pěstuje v oblastech Sul de Minas, Mogiana, Cerrado, Matas de Minas a Sao Paulo. Největší množství kávy vyváží do světa přístav Santos. Brazilci však nejsou jen významnými pěstiteli kávy, ale i jejími velkými konzumenty. Spotřeba kávy na jednoho obyvatele se pohybuje okolo 3,5 kg ročně.

Druhy brazilské kávy

Nejrozšířenějším druhem je arabica a robusta, mezi nejčastější odrůdy patří Bourbon, Typica, Mundo Nuovo a Catuai. I když známe mnoho variant brazilských kávových zrn, obecně se vyznačuje ořechovou, sladkou chutí, s nízkým obsahem kyselosti. Brazilská káva dokáže vytvořit neobyčejné hořkosladké a čokoládové příchutě. Charakteristická je také bohatou pěnou.

Santos - Bolsa de Café

Historie kávy v Brazílii

Pěstování kávy v Brazílii má dlouholetou tradici. První dovoz kávového semene do této země je datován do roku 1727 a první úřední záznam v královském dekretu o kávě je z 8. srpna 1732. Téhož roku byla vyvezena první káva z oblasti Pará. Jedna z nejvyhlášenějších brazilských káv je „Santos“. Tento název dostala po Albertu Santos Dumontu, který v Brazílii vypěstoval pět milionů kávovníků a všechna kávová zrna vyexpedoval do světa. V 19. století vznikla v přístavu Santos kávová burza. Toto „brazilské zlato“ se díky schopným obchodníkům z Holandska dostalo až do Indie a na Sumatru. Pěstování této plodiny se rychle rozšířilo po celém jihoamerickém kontinentu a jeho obyvatelé tak ovládli celosvětový trh s kávou.

Káva – významná součást ekonomiky Brazílie

Káva se velkým dílem podílí na brazilské ekonomice, toto odvětví představuje přibližně 10% z celkového hrubého domácího produktu. Pro bližší představu o důležitosti této plodiny pro Brazílii uveďme, že na farmách o celkové ploše více než 2 milionů hektarů, je zaměstnáno až 5 milionů lidí. Asi ¾ z celkové produkce pochází od malých pěstitelů.

 

 

Průvodce Brazílií

Zájezdy do Brazílie

Základní informace o Brazílii

Historie Brazílie

Příroda v Brazílii

Památky v Brazílii

Kuchyně v Brazílii

Kultura v Brazílii

Tipy na výlety v Brazílii

Ubytování v Brazílii

Brazílie - královna kávového trhu

Kde, kam a jak v Brazílii

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Brazílie

Acre Acre Alagoas Alagoas Amapá Amapá Amazonas Amazonas Bahia Bahia Ceará Ceará Distrito Federal Distrito Federal Espírito Santo Espírito Santo Goiás Goiás Maranhão Maranhão Mato Grosso Mato Grosso Mato Grosso do Sul Mato Grosso do Sul Minas Gerais Minas Gerais Pará Pará Paraíba Paraíba Parana Paraná Pernambuco Pernambuco Piauí Piauí Rio de Janeiro Rio de Janeiro Rio Grande do Norte Rio Grande do Norte Rio Grande do Sul Rio Grande do Sul Rondônia Rondônia Roraima Roraima Santa Catarina Santa Catarina São Paulo São Paulo Sergipe Sergipe Tocantins Tocantins
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde