Kuchyně v Brazílii

Dříve než se sem před více než 500 lety dostali portugalští kolonisté a jejich afričtí otroci, žili na území Brazílie indiánské kmeny.

Stejně jako je dnes pestrá brazilská populace, pestrý je i její jídelníček. Portugalci přispěli například klobásami a solenou treskou, Afričané přivezli speciální druh palmového oleje a manioc. Indiáni je zase naučili bohatě využívat ovoce a zeleninu.

Každý z brazilských regionů se vyznačuje určitými kulinářskými zvláštnostmi. Vnitrozemská severní kuchyně nazývaná comida de Sertao se kuchyne brazilievyznačuje výrazným vlivem kuchyně indiánů používající tradiční hlízy a ovocné plody. Oblast Amazonie nabízí unikátní a velmi chutné úpravy ryb včetně piraní. Bahijská kuchyně severovýchodního pobřeží má výraznou africkou příchuť papriky, různých druhů koření a vynikajícího oleje palmy dende. Právě otroci přinesli do této země takovou různorodost přípravy masa a ryb a jídel jako vatapá a caruru. Na Jihu v Rio Grande do Sul je tzv. comida gaúcha připravována jen různými úpravami různých druhů masa.

Národní jídlo Feijoada představuje dokonalé spojení portugalské a africké kultury. Původně to byl pokrm, do kterého otroci zamíchali vše, co bylo k dispozici. Dnes začíná být stejně sofistikované jako jídla kuchyně francouzské. Oblíbeným pokrmem zůstává i „bacalhau“ - sušená treska milovaná všemi Portugalci. Původně byla jídlem mořeplavců, neboť treska v prosoleném stavu vydržela dlouhé měsíce plavby.

Střední a severní oblasti Brazílie jsou pověstné vepřovým a hovězím masem. Často zpracovávaným ve formě ragú nebo hustých polévek. Typické brazilské příchutě obsahují česnek, cibuli, oregáno a sladkou i pálivou papriku. V mnoha jídlech se objevuje tropické ovoce, zejména mango, banány, papája, kokosový ořech a ananas. Výborný je i národní nápoj „caipirinha“ z limetkové šťávy, cukru a pálenky z cukrové třtiny.

Podává se tu pivo vcelku dobré kvality, jedno z místních piv má dokonce značku Bohemia a vaří se blízko Ria. Jako většina národů i Brazilci milují chlazené pivo. Nejlepší piva jsou regionální, nejrozšířenější brazilská piva jsou Arctica a Brahma.

Velmi oblíbené jsou v této zemi džusy. V každém městě je mnoho „džusových“ barů, ve kterém se džusy připravují z opravdu čerstvého ovoce, jež se vyznačuje vynikající chutí. Když budete v Brazílii, neměli byste si nechat ujít ochutnávku takového čestvého džusu. Můžete ho pít s ledem a s cukrem, často je ředěný vodou.

Brazilčané zbožňují velmi silnou a horkou kávu. Nazývají ji „cafezinho“. Pijí ji s mlékem a s velkým množství cukru. Café com leite je káva s teplým mlékem, kterou Brazilčani pijí většinou ke snídani. Čaj je oblíben téměř stejně jako káva.

Ve státě Rio Grande do Sul, převládá oblíbenost nápoje maté, což je silný čaj s povzbuzujícími účinky.

Typickým brazilským nápojem je " Caipirinha". Je to drink z třtinové pálenky , třtinového cukru a rozsekaných limetek.

Na Copacabaně najdete velké množství stánků ve kterých se nabízejí osvěžující čerstvě rozsekané chlazené kokosové ořechy.

Již od dob otroctví se vyrábí Cachaca - nápoj s vysokým obsahem alkoholu, který je z cukrové třtiny.

 

 

Průvodce Brazílií

Zájezdy do Brazílie

Základní informace o Brazílii

Historie Brazílie

Příroda v Brazílii

Památky v Brazílii

Kuchyně v Brazílii

Kultura v Brazílii

Tipy na výlety v Brazílii

Ubytování v Brazílii

Brazílie - královna kávového trhu

Kde, kam a jak v Brazílii

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Brazílie

Acre Acre Alagoas Alagoas Amapá Amapá Amazonas Amazonas Bahia Bahia Ceará Ceará Distrito Federal Distrito Federal Espírito Santo Espírito Santo Goiás Goiás Maranhão Maranhão Mato Grosso Mato Grosso Mato Grosso do Sul Mato Grosso do Sul Minas Gerais Minas Gerais Pará Pará Paraíba Paraíba Parana Paraná Pernambuco Pernambuco Piauí Piauí Rio de Janeiro Rio de Janeiro Rio Grande do Norte Rio Grande do Norte Rio Grande do Sul Rio Grande do Sul Rondônia Rondônia Roraima Roraima Santa Catarina Santa Catarina São Paulo São Paulo Sergipe Sergipe Tocantins Tocantins
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde