Příroda v Brazílii

Brazílie se člení se na tři základní krajinné útvary: Amazonskou nížinu, Guyanskou a Brazilskou vysočinu. Horká a vlhká Amazonie, suchem sužovaný severovýchod a klimaticky příznivý jih jsou stručné charakteristiky přírodních podmínek, které výrazně ovlivnily rozmístění obyvatel a hospodářský rozvoj oblastí této rozlehlé země.

V průběhu třetihor při vrásnění v Andách zaplnila Amazonka velké jezero, a později se prodrala až k Atlantskému oceánu. Amazonka je největší řeka Bralizská přírodana světě, na dolním toku je až 25 km široká a více než 60 m hluboká. Má více než 1000 přítoků. Její povodí zahrnuje celé dvě pětiny Jižní Ameriky.

Brazilská vysočina se také nazývá Planalto, je tvořena krystalickým základem. Jejím centrem je náhorní plošina Goiás s hlavním městem Brasília. Na jihovýchodě má ráz divokého pohoří.

Bohatství brazilské fauny a flóry je velké, některé druhy se vyskytují jenom v Brazílii (motýli, ptáci). Nejznámější brazilskou přírodní rezervací je Pantanal, který zabírá plochu shodnou jako polovina území Francie, cca 230 000 km2. Největším světovým pralesem je Amazonie, zabírá cca 42 % brazilského území.

Brazilská příroda je oslavována a známa po celém světě. Je zde více než 55 00 druhů rostlin, 3000 druhů sladkovodních ryb a více než 520 druhů savců. To je více než v kterékoli jiné zemi na světě. Žije tu 1622 druhů ptáků a 468 druhů plazů. Fascinující je i skutečnost, že v Brazíli můžete najít 10 – 15 milionů druhů hmyzu. Je tu 131 endemických druhů savců, 172 endemických druhů plazů a 294 endemických druhů obojživelníků. Neustále jsou objevovány nové a nové druhů živočichů a rostlin.

K velkým zvířatům patří jaguár, puma, nazývaná také stříbrným lvem, a býložravec tapír, nazývaný anta. Bohužel je Brazílie také negativně proslavená rozsáhlým ničením deštných pralesů a přírody všeobecně. Více než 100 druhů ptáků a 70 druhů savců jsou ohrožené vyhynutím. Snad nejcennějším strom v amazonským pralese je mahogonovník. K dalším typickým zástupcům brazilské fauny dále patří i mravenečník, jaguár, kapybara, aligátor, mořské želvy, papoušek ara a mnoho dalších.

 

 

Průvodce Brazílií

Zájezdy do Brazílie

Základní informace o Brazílii

Historie Brazílie

Příroda v Brazílii

Památky v Brazílii

Kuchyně v Brazílii

Kultura v Brazílii

Tipy na výlety v Brazílii

Ubytování v Brazílii

Brazílie - královna kávového trhu

Kde, kam a jak v Brazílii

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Brazílie

Acre Acre Alagoas Alagoas Amapá Amapá Amazonas Amazonas Bahia Bahia Ceará Ceará Distrito Federal Distrito Federal Espírito Santo Espírito Santo Goiás Goiás Maranhão Maranhão Mato Grosso Mato Grosso Mato Grosso do Sul Mato Grosso do Sul Minas Gerais Minas Gerais Pará Pará Paraíba Paraíba Parana Paraná Pernambuco Pernambuco Piauí Piauí Rio de Janeiro Rio de Janeiro Rio Grande do Norte Rio Grande do Norte Rio Grande do Sul Rio Grande do Sul Rondônia Rondônia Roraima Roraima Santa Catarina Santa Catarina São Paulo São Paulo Sergipe Sergipe Tocantins Tocantins
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde